Politikens tidligere ansvarshavende chefredaktør Bo Lidegaard blev tirsdag i Københavns Byret dømt for injurier imod den tidligere journalist ved EkstraBladet Per Michaelsen.
Bo Lidegaard blev straffet med ti dagbøder a 1000 kr., og han skal endvidere betale journalisten 100.000 i torterstatning.
Sagen handlede om udtalelser, som Politiken bragte i maj 2012 med overskriften: ”Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter”. Det fremgik af artiklen, at der var tale om den tidligere journalist ved Ekstra Bladet Per Michaelsen.
I artiklen fremgik det, at journalisten ifølge Politikens oplysninger var identisk med den offentlig kendte dansker, som en koldkrigsforsker havde fundet oplysninger om i det tyske Stasi-arkiv, og som denne havde omtalt som en hidtil ukendt agent, der skulle være af ”en helt anden liga”.
Bo Lidegaard blev dømt til at anerkende, at udtalelserne er fremsat med urette og er ubeføjet.
Retten har lagt vægt på, at udtalelserne ikke alene kunne anses for en videreformidling af en sigtelse, men derimod en af Politiken fremsat ærekrænkende sigtelse, der hvilede på et for spinkelt grundlag og – sigtelsens alvor taget i betragtning – ikke kunne anses for berettiget ud fra hensynet til pressens ytringsfrihed og mediernes funktion.
I dommen henvises til, at Bo Lidegaard var bekendt med, at koldkrigsforskeren – som det også fremgår af artiklen – ikke ville “hverken be- eller afkræfte” oplysningen, og at han tidligere offentligt havde udtalt, at han kun manglede de afgørende og afslørende dokumenter, før han kunne gå offentligt ud med det navn, han var faldet over. Retten har herefter ikke fundet, at oplysningerne fra Politikens dengang to unavngivne kilder kunne føre til et andet resultat.
Bo Lidegaard vil overveje, om dommen skal ankes, mens journalistens advokat oplyser, at han ikke anker dommen.